A Rákóczi-lánc kitüntetést dr. Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára és Bánné dr. Gál Boglárka, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közgyűlés elnöke adta át Dr. Csiba Gábornak, az augusztus 20. alkalmából megtartott ünnepi megyei közgyűlésen.
Dr. Csiba Gábor orvosként, sebészként és baleseti sebészként dolgozott korábban a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Központi kórházban, amelynek előbb orvos-igazgatója, majd később főigazgatója lett. 1991-ben alapító tagja volt a Máltai Szeretetszolgálat Miskolci Csoportjának, majd vezetőként irányította és segítette a máltai munka fejlődését a városban és a régióban. 1996-ban az ő irányításával jött létre a Csilla von Boeselager házban a máltai Ápolási Otthon, mely máig az országban egyedülálló módon kórháztól független egészségügyi intézményként működik.
Éveken keresztül a miskolci Jezsuita Gimnázium alapítványának elnöke és a szülői munkaközösség vezetője volt. Részt vett a miskolci Jezsuita Központ alapításában és tevékenyen részt vett annak munkájában.
Társadalmi tevékenységeit önzetlenül, önkéntesként, a szegények, a rászorulók és a lakosság érdekeit szem előtt tartva végzi.
Dr. Csiba Gábor a B.A.Z. Megyei Kórház főigazgatójaként, az eredetileg laktanyának épült épületekkel rendelkező intézményből korszerű, 21. századi kórházat hozott létre. Az ország második legnagyobb onkológiai központja, a semmiből megteremtett szívkatéteres központ, a regionális koraszülött ellátás, koraszülött szállítás megteremtése is az ő nevéhez fűződik.
A kórházban a 75 lakásos kórházi lakótelep, strand, szabadidőközpont, műfüves futballpálya, teniszpálya, fitness központ és szauna szolgálja a dolgozók jó közérzetét. Bölcsőde, óvoda, két kápolna található a kórház területén, bizonyítva azt, hogy a „test és a lélek együtt gyógyul”. Az ő javaslatára települt a kórház területére a Ronald Ház, mely a tartósan kórházban tartózkodó gyerekek családjának biztosít ingyenes lakhatási lehetőséget. Úttörő volt a kórházi lelkészi szolgálat létrehozásában. A ma is üzemelő, egyetlen magyarországi egészség-tematikus rádió, a Csillagpont Rádió kitalálója, névadója, alapítója. Dr. Csiba Gábor javaslata alapján dolgozták ki a „chips-adó” néven ismertté vált népegészségügyi adónemet.
A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat Rákóczi-lánc kitüntetése olyan természetes személyeknek adományozható, akik hosszú éveken keresztül életútjukkal, munkájukkal, megbízatásuk kimagasló színvonalú teljesítésével, közéleti tevékenységükkel példamutatóan, elismerten, eredményesen szolgálták a megye lakosságát.