Nógrádszakál közel hétszáz fős, nógrád vármegyei település, egyike a Felzárkózó települések program Magyar Máltai Szeretetszolgálathoz tartozó községeknek. A keresztelő másnapján érkezünk a helyi Jelenlét Pontra, mely egy korábbi iskola épületében működik. Itt fogad minket Gazsi Vivien, az intézmény vezetője, aki elmondja: a családlátogatások során lett számára világos, hogy a helyiek közül sokan szeretnék megkeresztelni a gyermeküket és ebben segítségre van szükségük. Ő ennek állt az élére és munkatársaival együtt azon dolgozott, hogy megvalósulhasson a vágyott szentségfelvétel. A jelentkezés formális részétől – név és adatösszeírás – az atyával való időpontegyeztetésig ő volt az összekötő kapocs. A felkészítés részeként elmondta a gyermekeknek, hogy mire számíthatnak a szertartás keretében, mi fog pontosan történni. Ebben – mint arra még később visszatérünk – segítettek neki a Nógrád vármegyében működő ferences nővérek is. A keresztelőre való felkészülés praktikus oldalról is tartalmazott kihívásokat. Akadt olyan család, akiknek nem volt az alkalomhoz illő, ünnepi ruhájuk. Gazsi Vivien ebben is segített: ruhát vásárolt és felöltöztette a gyermekeket a szentmise előtt. „Nagyon szép pillanat volt, amikor vasárnap reggel rájuk adtam az ünnepi ruhát. Különösen is emlékszem az egyik kislányra: gyönyörűnek érezte magát az új ruhájában és az is volt!” – meséli az egyik szép emlékét a keresztelőről.

Pillanatkép a keresztelőről. Fotó: Mózes Anita / Magyar Máltai Szeretetszolgálat.

A húsz megkeresztelt gyermek között csecsemőktől kezdve óvodáskorúakon át egészen az iskolásokig sokféle korosztály képviseltette magát. Volt olyan család, akinek mind az öt gyermeke vasárnap vette fel a szentséget. A legidősebb keresztelkedő egy 14 éves lány volt. Ő kezdetben ellenezte, hogy megkereszteljék, Vivien pedig fontosnak tartotta, hogy a korából fakadóan ez az ő döntése legyen. „Egy nap, a felkészítés jegyében, jött hozzánk egy ferences nővér és beszélt a fiataloknak és a családoknak a keresztségről, Istenről és az ő szeretetéről. Ez a lány is ott volt és hallgatta a nővért. Nagy hatással lehetett rá, mert nem sokkal utána jelentkezett nálam és mondta, hogy ő is szeretne megkeresztelkedni. Az egyik legszebb pillanat volt számomra, különösen az előzmények ismeretében, amikor vasárnap ez a lány ünneplőben, csillogó szemekkel járult a szentség felvételéhez.”

Gazsi Vivien egyébként is az itteni közösség szíve-lelke: gyermekektől a felnőttekig mindenkihez van egy-egy jó szava, mosolya. Jönnek is sokan a Jelenlét Pontra: vannak, akik beszélgetni, mások ügyet intézni. Ottlétünkkor is éppen májkrémet, pelenkát és sapkát ad az egyik betérő anyukának, aki karján egy kisgyermeket hoz – őt is éppen vasárnap keresztelték. Egy másik személy ügyintézésben kap segítséget. De ha úgy adódik, akár házhoz is megy és tápszert kever be, ha a szükség úgy hozza.

Gazsi Vivien megérkezik a nógrádszakáli óvodába. Fotó: Mózes Anita / Magyar Máltai Szeretetszolgálat.

„Mindig megérint, amikor a kezembe vehetek egy újszülött kisbabát és ezáltal nagyon közel kerülhetek egy család életéhez, vagy belépek az óvodába és minden gyerek felém szaladva kiáltja: >>Vivi néni, de jó, hogy itt vagy<<!” – meséli, amikor arról kérdezzük, mi tölti fel a hétköznapokban.

Nógrádszakálon sokféle program valósulhat meg a máltai Jelenlét Pont munkatársainak köszönhetően. Van nyugdíjasklub, csibeklub – utóbbi anyukák és kisgyermekeik számára biztosít kézműveskedést, közös főzési lehetőséget, szabad játékot, meseolvasást – de létezik kamaszklub is. Utóbbi keretében többször voltak már kirándulni, illetve meglátogatták a ferences nővéreket Szécsényben. Van tanulósarok is a Jelenlét Ponton, mert Gazsi Vivien szerint fontos, hogy támogatni tudják a fiatalokat a továbbtanulásban. Zajlott Zöld Fűtés program is a faluban hat család részvételével, valamint két szociális bérlakást is sikerült kialakítaniuk a településen. Reményeik szerint ez tud majd bővülni három másik házzal a jövőben. Hat közfoglalkoztatott is dolgozik náluk, akik a rózsakertet gondozzák, valamint nemrég kezdték meg egy levendulás kialakítását is. Akadnak palántázási feladatok is: bab, kukorica, répa, borsó, saláta, paradicsom, paprika szökken szárba hamarosan a Jelenlét Pont kertjében.

Zajlik az élet a nógrádszakáli Jelenlét Ponton. Fotó: Mózes Anita / Magyar Máltai Szeretetszolgálat.

„Nincs rendszeres buszjárat, így nehéz eljutni a környező településekre és az ott lévő munkahelyekre. Emiatt nagyon nehéz elhelyezkedni a falubelieknek a környéken, egy kicsit el vagyunk szigetelődve mindentől” – mutat rá Vivien, amikor arról kérdezzük, mi az itt élők számára a legnagyobb nehézség.     

„Én a hitemnek köszönhetően vagyok itt. Annak idején a ferences nővérek által egy olyan szeretetet ismertem meg, ami nagyon erősen hatott rám. Ennek köszönhetően úgy tudok foglalkozni az emberekkel és szólni hozzájuk, hogy biztos vagyok benne: ezt a képességet csakis a Jóistentől kaphattam. Szerintem az Isten mindenki életében ott van és soha nem tudhatjuk, mikor talál rá igazán mélyen az a kisgyermek, akit most megkereszteltünk. Egy olyan kincset adtunk nekik ezzel, ami már örökre az életük része lesz” – foglalja össze, miért tartja fontosnak, hogy ezek a gyermekek meg legyenek keresztelve. „Istengyermekséget és az egyház közösségéhez való tartozás élményét kapták ezek a fiatalok! Nagyon fontosnak tartom, hogy van egy közösség, ahová tartozhatnak, ahová adott esetben segítségért fordulhatnak” – teszi hozzá, amikor arról kérdezzük, mit adhat hozzá a megkereszteltek életéhez a beavató szentség.  

„Nagyon hálás vagyok Vivinek azért, hogy megkeresztelhették a fiaimat, hogy segített ennek a megszervezésében. Nagyon szép nap volt” – mondja Oláh Alexandra, akinek két óvodás korú kisfiát is megkeresztelték a vasárnapi szentmisét követően.

A keresztelő létrejöttét a Máltai Lovagrend dámái és az ő barátaik is támogatták. Berki Judit régióvezető felhívására válaszolva tizenketten, közösen rendezték a korábbról elmaradó egyházi adót, valamint ajándékokkal is készültek a megkereszteltek részére. „A megkeresztelt gyerekek a szintén máltai fenntartású, pátyi Kreatív Műhelyben készült, névre szóló mini rózsafüzéreket, valamint a Szeretetszolgálat mátraverebélyi varróműhelyében készült filctasakokat és hímzett, keresztelő ingeket kaptak, kiegészítve egy szál gyertyával” – tudtuk meg Szabadhegÿ Judittól, aki több társával személyesen is részt vett a vasárnapi eseményen.  

Ajándékátadás a megkeresztelt gyermekeknek. Fotó: Mózes Anita / Magyar Máltai Szeretetszolgálat.

De vissza Gazsi Vivienhez, aki kiemelte: már látszik, hogy van igény a folytatásra. A most megkereszteltek szeretnének majd elsőáldozni, a közelmúltban pedig már több kismama is jelezte, hogy ők is szeretnék majd megkeresztelni a születendő gyermekeiket, így a jövőben várhatóan még több, a vasárnapihoz hasonló alkalomra kerülhet sor Nógrádszakálon.  

Távozáshoz készülődve megakad a szemünk a Jelenlét Pont irodájának falán lévő fényképgyűjteményen. A fotók Gazsi Vivient és családját, valamint a helybeli gyerekeket ábrázolják. Mint megtudjuk, utóbbi képek rövid úton a gyerekek otthonaiban kötnek ki. „Itt nem mindenkinek van lehetősége arra, hogy jó minőségű fotója legyen otthon magáról, a családjáról, a gyerekkoráról. Ha kapnak egy őket ábrázoló képet tőlem, annak mindig nagyon örülnek: kiteszik a hűtőre vagy a szekrényre. Személy szerint azon vagyok, hogy minden gyerekről legyen legalább egy jó minőségű kép. Szerencsére a vasárnapi keresztelőn sok szép kép készült, lesz majd miből válogatni” – teszi hozzá mosolyogva.