Különleges apropója volt idén a hagyományosan a nemzeti összetartozás napján rendezett régiós időstalálkozónak. Születésnapot ünnepeltek az acsádi Gondviselés Háza Időskorúak Otthonában mondhatni „minden szegletbe”, a vidámságot, a meghatottságot és a kedves szavakat, énekeket hozták magukkal a Ki Mit Tud fellépői a színes-mókás díszletek közé, és a „mini tűzijátékkal, konfettiesővel megtűzdelt” torta igazi desszert volt az intézmény máltai közösséghez tartozásának 5. évfordulóján. Mi mást is kívánhatnánk egy ilyen alkalomra, mint: „Boldog, boldog, boldog születésnapot/ Kívánjuk, hogy legyen még sok ilyen szép napod.”

Ezúttal is szívmelengető, színvonalas produkciókkal készültek a Máltai Szeretetszolgálat Nyugat-Dunántúli Régiójának intézményei a június 4-én rendezett acsádi időstalálkozóra, amelynek témája a születésnap volt, minden fellépő előre vagy éppen visszatekintő utazásra vitte a zsűrit és a néző-, illetve hallgató közönséget. Voltak versek, énekek, zenés produkció, de a mosolyt fakasztó színpadi jelentekből sem volt hiány, 45 fellépő egyénileg vagy csapatban mutatta meg, ki mit tud, az előadások nemcsak az évekről szóltak, hanem azokról a boldog pillanatokról is, amelyben részünk van minden születésnapi köszöntés során. 11 csapat érkezett az acsádi intézmény dísztermébe, a régió hegyfalui, kőszegi, fertődi, csákánydoroszlói, kehidakustányi, ivánci, sármelléki, zalakomári, zalaapáti, csepregi és acsádi intézményeinek fellépői és kísérőik mellett a házigazda intézmény munkatársai és idős lakói élhették át az újbóli találkozás örömét, több mint 150 fő vett részt az immár hagyományos nyárköszöntő rendezvényen.

Az esemény a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapító elnöke, Kozma Imre atya születésének 86. évfordulóján közös imával és Imre atya munkásságának bemutatásával kezdődött. Panker Mihály regionális ügyvezető a rendezvény megnyitóján arról szólt: „ez a találkozó újra a közösség erejét mutatja, az együttlét ünnepét, és Imre atya is azt szeretné, hogy mosolyogjunk, figyeljünk egymásra, segítsük egymást és érezzük jól magunkat. Már tudjuk előre, a zsűrinek idén sem lesz könnyű dolga, hiszen a „hagyományhoz” tartozik az is, hogy a baráti közösségben előadott produkciók olyan képességeket és értékeket mutatnak meg, amit sokszor lehet, hogy még a fellépők sem tudnak magukról. Az élményekhez, amit majd magukkal visznek a jelenlévők, a köszönet is jár a házigazdáknak, a felkészítőknek és segítő munkatársaknak, most a születésnap témával kapcsolódhatunk egymáshoz, az ünneplésben a szavakkal és énekszóval könnyen egymásra találhatunk, könnyen szót érthetünk a másik emberrel. Az ünnep összeköt, a közösség fiatalon tart, bárhány évesek is vagyunk.”

És valóban nem volt egyszerű dolga az „ítészeknek”, Szőke Szeverina Annának, Ikervár polgármesterének, Nika Róbertnek, a Büki Sok-szín-pad Társulat vezetőjének és Béry Annamáriának, az acsádi intézmény vezetőjének az előadások értékelésénél, a csapatok és az egyéni időskorú fellépők ezúttal is szíveket-lelkeket kényeztettettek és sok-sok mosolyt csaltak a hallgatóság arcára, tapsra „ösztönözték” a kezeket. A humor szinte kötelező eleme volt a színpadi jeleneteknek, és a csákánydoroszlói fellépő szájharmónika játékával szólaltatta a születésnapi dalokat, természetesen közös éneklésre ösztönözve a jelenlévőket. A sármelléki csapat már előre készülődött, az intézményükben élő, 104. születésnapját a közeljövőben ünneplő Teri néni életútját szedték rímekbe és hozták el a találkozó résztvevőinek is.

Az időstalálkozó hangulatát P. Szabó Csilla képei mesélik el kattintás után

A „versenyszámok” után megérkezett a tavalyi zsűri, Ilona és Frédy, akik Dalkommandóként szolgáltatták a zenét a táncparkettet gyorsan elfoglaló vagy éppen a székekben ülve táncoló szépkorúaknak. Az eredményhirdetésről idén is mindenki díjazottként és kedves emlékekkel távozott, a serlegek és emlékoklevelek magasba lendültek a közös fotózáskor. A régiós időstalálkozó további ünneplésnek helyt adó dátumhoz is kapcsolódott, öt évvel ezelőtt került a Magyar Máltai Szeretetszolgálat fenntartásába az intézmény, két nagy máltai tortát szeltek a munkatársak desszertként. A fotósarokban készült sokféle képekben egyvalami közös volt: a mosoly, amely a találkozó minden pillanatát is végig kísérte. Az acsádi Gondviselés Háza előkertjében a régiós intézmények fejlesztő foglalkoztatásban készített termékeiből is láthattak válogatást és vásárolhattak emléket az esemény résztvevői, a munkatársak piros máltás pólóban a rendezvény mosolygós és segítőkész házigazdáiként biztosították a nap gördülékeny menetét. A hétköznapokból kilépve ismét az összetartozás, a találkozás és a viszontlátás örömét tapasztalhatták meg a régió más-más intézményeiben élők és a munkatársak, immár harmadik alkalommal, ezúttal születésnapi közös élmények kötik össze a máltás szíveket.

Fotó és szöveg: P. Szabó Csilla