Ápolást, gondozást nyújtó bentlakásos intézményünk elsősorban idős, beteg, önellátásra nem képes, de kórházi ellátásra nem szoruló időseket lát el. Állandó nővérfelügyelet, háziorvos, pszichológus és pszichiáter szakorvos segíti a lakók gondozását, ápolását. A gondos ápolás mellett nagy hangsúlyt fektetünk a mentálhigiénés ellátásra, foglalkoztatásra, képességek és készségek megőrzésére. Intézményünk foglalkozik demens betegek ellátásával is. Az ellátás térítési-díj köteles, melyet utólag, havonta kell megfizetni. A személyi térítési díj összege jövedelemfüggő. Tájékoztatást az intézmény vezetője és a főnővér ad személyesen.
A fenntartó és az intézmény rövid történeti összefoglalója
1.) Fenntartó bemutatása
A fenntartó a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület, jelmondata: „A hit védelme és a szegények szolgálata”.
Több mint kilencszáz éve ez minden Máltai szervezet jelmondata a világon. Világos cél, világos feladat. Jóllehet, az alapító atyák biztosan mást értettek a hit védelmén, mint amit ma gondolunk küldetésünkről, és a szegények segítése is bizonyosan más tartalommal bírt a kezdetekben. Ettől azonban a jelmondat nem vált idejétmúlttá, hiszen napjainkban ugyanolyan fontos a hit védelme, amelyet ma a keresztény közösségek megmaradásának támogatásával, példamutatással, gondoskodó szeretettel igyekszik szolgálni a szervezet.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat 1989-ben, a magyar rendszerváltás eredményeképpen újra szabaddá váló civil, egyházi légkörben jött létre. Megalakulása után nyomban történelmi események forgatagába került. Először a keletnémet menekültek megsegítése, majd a romániai forradalom és a balkáni háború állította feladat elé a magyar Máltaiakat. E nehéz első éveket követően a társadalmi szolidaritás konkrét megnyilvánulásait érzékelő közvélemény bizalommal fordult a Szeretetszolgálat felé, s a kormányzati szervek is olyan szociális feszültségek kezelését bízták rá, melyeket annak igazgatási, szociális és egészségügyi szervezetei nem, vagy csak részben tudtak megoldani.
(forrás: https://nemzetkozi.maltai.hu/rolunk/tortenetunk/)
A fenntartó napjainkban a szociális és gyermekvédelem területén 149 intézményt, 179 telephelyet és 277 szolgáltatást nyújt az ország különböző pontjain.
2.) Az intézmény bemutatása
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület Gondviselés Háza Idősek Otthona 77 férőhelyes idősek otthonakéntműködik napjainkban, ahol átlagos szükségletű és demenciával élő lakók teljeskörű ellátását biztosítják a fővárosban, országos ellátási területtel.
Az intézményi ellátás gyökerei a Szent Erzsébetről Nevezett Betegápoló Rend történetéhez nyúlnak vissza.
A rendszerváltozás után a szerzetesrend visszakapta a Batthyány téri intézményét, ahol a jelenben idősotthoni ellátás mellett, 24 órás egészségügyi centrum, lábadozó, téli időszakban krízisférőhelyeket biztosító hajléktalan ellátás folyik, egyéb segélyezési tevékenységek mellett.
A rendszerváltást követően Paskai László bíboros úr Ambrózia nővért nevezte ki magyarországi tartományfőnökének.
A szerzetesrend tagsága akkor már idős, beteg nővérekből állt, ezért Ambrózia nővér Kozma Imre atya és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat közreműködését kérte a bentlakásos idősotthon fenntartásához.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület a szerzetesrend magyarországi szellemi örököseként őrzi az Erzsébet apácákra jellemző szemléletet, amellyel a gondoskodásra szoruló betegeket és idős embereket ápolták.
Ahhoz, hogy a Gondviselés Házában folyó idősellátás missziós küldetését meghatározzuk, érdemes visszanyúlni a gyökerekhez, ahogy a szerzetes nővérek végezték keresztény értékrendjükből fakadó szociális küldetésüket.
Az Erzsébet-nővérek a szegény és alázatos Krisztust követik Assisi Szt. Ferenc és Szt. Erzsébet példája nyomán, akik magukat a betegek szolgáinak tekintették, és a legnyomorúságosabb betegben is magát Krisztust látták.
A nővérek elsődleges feladata a betegek szolgálata volt. Kórházaik központi részét a nagy, közös kórterem alkotta, amelyben oltárt állítottak. A kórházhoz mindenhol gyógyszertár is tartozott. A kórház mellett egyes helyeken idős asszonyok ápolására szolgáló intézményeket is működtettek, mint például Budán a Marczibányi István által 1804-1805-ben fölépített „Reconvalescentenhaus”-t, azaz „lábadozók házát”. A betegeket ingyen ápolták, csak adományokat fogadtak el, és ferences módra alamizsnát gyűjtöttek,
A Szent Erzsébetről Nevezett Betegápoló Nővérek, latinul: Ordo Sanctae Elisabethae, O.S.E.; illetve Szent Ferenc Szabályozott Harmadrendjének Szent Erzsébetről Nevezett Betegápoló Nővérei, Sorores Hospitalariae Sanctae Elisabethae Tertii Ordinis Sancti Francisci, S.S.E. a ferences harmadrend női ágának több kongregációja és társulata.
Eredetileg az első kongregációt 1397-ben Angela di Marsciano alapította Folignóban, amely az Erzsébet-intézetekbenműködött. Jelenleg egyszerű fogadalmas szerzet, amely a ferences harmadrend regulája szerint működik. Jelszavuk: "Segítsünk, mint Szent Erzsébet!"
A budai Erzsébet-apácák az aacheni Erzsébet-apácák (elizabetánusok) egy csoportja. A középkori olasz alapításokhoz nincsen köze.
1785 és 1950 között Budán, a vízivárosi egykori ferences rendi kolostorban éltek.
A betegápolás ügyének megoldására a város és II. József sürgetésére 1785. november 6-án, a bécsi kolostorból 20 nővér vette át a kiürített kolostort, és 20 ággyal megnyitották a város első női kórházát. A budai Erzsébet-apácák kórháza 1817. évtől működött, 1928-ban már 130 ággyal. 1944-ben betegség címén több mint 100 zsidót rejtegettek, és számos zsidót mentettek ki az óbudai téglagyárból is.
A rend feloszlatásakor, 1950-ben 69 fő Erzsébet-apácának kellett távoznia a házból. Miután a kommunisták feloszlatták a szerzetesrendet, a kiválóan képzett nővérek igyekeztek az egészségügyben elhelyezkedni. Templomukban rendszeresen találkoztak, így a lelki közösség kötelékeit is megőrizték.
1990-ben 25 fő Erzsébet nővér kezdte meg ujjászervezni a közösségi életet.
Az időközben fővárosi fenntartásban működő szociális otthont visszakapták, mely jelenleg a Gondviselés Háza Idősek Otthonának is helyet ad 2000. év nyarától.
(Forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/Erzs%C3%A9bet-ap%C3%A1c%C3%A1k
és https://szerzetes.hypotheses.org/noi-rendek/erzsebet)
3.) Missziós küldetés
Fentiekben bemutatott lelkiséget megismerve az intézmény missziós küldetése:
„Úgy bánjatok az emberekkel, ahogy akarjátok, hogy veletek is bánjanak” Lk. 6,31
4.) Jövőkép
Intézményünk - a keresztény normákból fakadó szociális munka eszközeivel dolgozva - egy olyan intézmény szeretne lenni, ahol minden ember, kiemelten a demenciával élők, megnyugvásra lelhetnek életük utolsó szakaszában.
„Semmiért ne aggódjatok, hanem imádságban és könyörgésben mindenben hálaadással tudassátok kéréseiteket Isten előtt; és Isten békessége, amely minden értelmet felülmúl, megőrzi szíveteket és gondolataitokat Krisztus Jézus által."
Filippi 4, 6-7
IRSZ: 1011
Település: Budapest
Cím: Fő utca 41.
Telefonszám:: 06-1-3914-700
Vezető: Kecskés Katalin
E-mail: foutcaotthon@maltai.hu
Adatkezelési nyilatkozat
80. életévről nyilatkozat
Egészségi állapotra vonatkozó igazolás
Értékelő adatlap
Jövedelem nyilatkozat
Kérelem adatalap
Vagyonnyilatkozat